IPRH vydává dlouho očekávanou Černou knihu nelegálního hazardu

Institut pro regulaci hazardních her (IPRH) vydává studii, která mapuje současný stav trhu nelegálního hazardu v České republice. Publikace Černá kniha nelegálního hazardu, která je první komplexní českou studií svého druhu, ukazuje, že má problematika mnohem větší rozměry, než si řada odborníků dosud uvědomuje.

 Černá kniha nelegálního hazardu jako první mapuje celý nelegální trh

Cílem Černé knihy nelegálního hazardu je ukázat veřejnosti i odborníkům a příslušným regulačním orgánům, jak velký problém představuje nelegální hazard v České republice, jeho podoby, ale i příčiny a rizika. Dosud byly na české trhu dostupné pouze úzce zaměřené výzkumy či odhady správních orgánů. Černá kniha nelegálního hazardu ale na základě průzkumů, analýz a dalších dostupných dat mapuje celý trh, a to včetně kamenných provozoven a virtuálního prostředí.


Nelegální provozovatelé nemají zábrany, proto je nezbytné použít proti nim účinná řešení

Kniha popisuje formy nelegálního hazardu i praktiky jeho provozovatelů, a zároveň současné aktivity, které IPRH proti nelegálnímu hazardu podniká spolu s legálními provozovateli i orgány státní správy. Zároveň poukazuje na legislativní nedostatky a nabízí i možná řešení, jak proti nelegálnímu hazardu postupovat. Součástí boje s nelegálními provozovateli by z pohledu IPRH měla být například softwarová řešení, která dokáží automaticky vyhledávat a zdokumentovat nelegální aktivity, nabízí se také možnost využití umělé inteligence. Kromě účinné legislativy a spolupráce s Celní správou a Ministerstvem financí je klíčová také spolupráce s technologickými giganty Google, Microsoft, Meta nebo Seznam, kdy je nutné zjednodušit blokování i postih.

Hodnota černého trhu dosahuje 6,6 miliardy korun

Závažnost problematiky dokazují statistiky vycházející ze studie IPRH. Čísla ukazují, že celková hodnota trhu nelegálního hazardu v České republice přesahuje 6,6 miliardy korun, přičemž roční výnos u nelegálních online kurzových sázek dosahuje 1,62 miliardy Kč
a u online technické hry dokonce 3,74 miliardy. Podle posledních dat tvoří nelegální hazard v Česku až 30 procent trhu, přičemž až 47 procent hráčů hraje u nelegálních provozovatelů na internetu. Reklamní weby s odkazy na nelegální hazard navíc není možné blokovat. Mimo jiné i díky tomu zaostává Česká republika v počtu blokovaných stránek s nelegálními hrami, kterých od roku 2017 zablokovala 559. Kupříkladu sousední Polsko dokázalo za stejnou dobu eliminovat bezmála 29 tisíc nelegálních stránek.

V land based oblasti, tedy hazardu, který není provozován online, je podle odhadu IPRH výnos nelegálních her na 1,1 miliardy korun. V České republice bylo v uplynulých letech odhaleno 1155 nelegálních heren, přičemž povolených heren a kasin je oproti tomu již jen 902. Nelegální provozovatele je často nemožné vypátrat a pokuty jsou proto téměř nevymahatelné.

Jaký může mít nová sazba daně vliv na vývoj nelegálního hazardu?

V souvislosti s problematikou nelegálního hazardu IPRH připomíná také aktuální postoj Ministerstva financí týkající se změny zdanění hazardu na území České republiky, kdy upozorňuje, že je potřeba, aby daňové prostředí bylo předvídatelné a ustálené. K úpravě daňových sazeb by tak mělo docházet jen na základě odborné diskuse a vyhodnocení dopadů. Dle studie Kodaňské univerzity z roku 2016 představuje optimální daňová sazba 20  . V takovém případě až 80 procent hráčů zůstává u legálních hazardních her. Jedná se o tzv. Channeling rate, který s každým daňovým navýšením prudce klesá. Pokud tedy chce stát vybrat více peněz a zároveň ochránit hráče před černým trhem, měl by se více soustředit na potírání bujícího nelegálního trhu než další zdaňování již dnes nadměrně zatíženého trhu legálního. Byť se taková cesta může jevit jako jednodušší. Nicméně jednodušší cesty nejsou vždy ty správné.

Osvětová publikace je zdarma dostupná v hlavní síti národních knihoven. Černou knihu nelegálního hazardu je také možné získat online.

Stáhnout Černou knihu nelegálního hazardu