Nelegální hazard opět na vzestupu

V souvislosti s přetrvávající pandemií se často hovoří o přesunu hráčů z kamenných heren a kasin do prostředí internetu. Tento trend není specifický jen pro oblast hazardních her, ale můžeme jej pozorovat i v ostatních odvětvích a službách.

Na co se však pozapomíná a v jiných oblastech se s tím nesetkáváme, je, že každým dnem vzniká nespočet nových webových stránek s nelegální nabídkou hazardních her. Institut pro regulaci hazardních her (IPRH) k 6. prosinci 2021 zanalyzoval black listy (seznamy blokovaných nelegálních webových stránek nabízejících hazardní hry) v 18 evropských státech, mezi kterými můžeme např. jmenovat Itálii, Belgii, Polsko, Kypr, Řecko, Turecko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Slovensko nebo Českou republiku.

Ve sledovaných státech došlo v roce 2020 k zablokování 34 073 domén nabízející nelegální hazardní hry, což představuje meziroční nárůst o 42,7 %. V roce 2021 se tempo blokace dokonce ještě zvýšilo, když na začátku prosince bylo evidováno více než 37 000 nově zablokovaných domén.

Česká republika k celkovému počtu přispěla 183 nově zapsanými nelegálními weby. Přestože se jedná o meziroční nárůst o 2 950 %, tak tento výsledek odpovídá zhruba polovině nově blokovaných domén na Slovensku a ani ne polovině průměru nově blokovaných domén za měsíc v Polsku.

S nelegálními weby je spojeno mnoho rizik a negativních dopadů. IPRH si je uvědomuje, a proto se boj s nelegálním hazardem stal jednou z jeho priorit. Ve spolupráci se svými členy se IPRH stal centrálním kontaktním místem pro hlášení webových stránek s nelegální nabídkou hazardních her nebo nelegální on-line reklamy na hazardní hry. Tato aktivita má zajistit jednotnost podnětů a pokladů, které Celní správa potřebuje k tomu, aby mohla provést, v co nejkratším čase, kontrolu podezřelé nelegální webové stránky.

Tímto však naše aktivity nekončí. IPRH chce v boji proti nelegálnímu hazardu aktivně bojovat, a to ve spolupráci se zmíněnou Celní správou a samotným Ministerstvem financí, který má proces blokace nelegálních webových stránek na starosti. V rámci této spolupráce je na konec ledna 2022 plánovaný společný workshop, jehož cílem bude výměna zkušeností a současně snaha nalézt možná řešení, jak zefektivnit a urychlit blokaci nelegálních webových stránek s hazardními hrami.

Věříme, že společnými silami se nám podaří najít řešení, která pomohou počty blokovaných nelegálních webů zvýšit a celý proces blokace zjednodušit a urychlit.