Řecko uvolňuje pravidla pro on-line hazardní hry

Řecko desetinásobně zvýšilo maximální sázku v online hrách, zdvojnásobilo maximální částku, kterou může hráč vyhrát v jedné sázce a zkrátilo dobu, po kterou musí hráči čekat mezi uzavřením jednotlivých sázek.

Limity jedné sázky ve výši 2 EUR na sázku spolu s povinným třísekundovým čekáním mezi zatočeními byl zaveden spolu s novou regulací, která se začala vztahovat na nové licence pro on-line hry od července 2021. Jejich přijetí vyvolalo silný odpor nejen u provozovatelů, kteří hned první měsíc přišli o 50 % příjmů z RNG her, ale zejména u samotných hráčů, kteří byli z pravidel frustrováni a svou vášeň se snažili uspokojit u nelegální konkurence.

Přestože tržby online hazardních her překonaly v roce 2021 poprvé 700 mil. EUR a GGR se vyšplhala až na 1,86 mld. EUR (o 14,5 % více než v roce 2020), tak samotné příjmy na dani z hazardních her v roce 2021 klesly na 558,74 mil. EUR, což je o 70 mil. EUR méně než v roce 2020 (628,87 mil. EUR).

Řecké ministerstvo financí bojuje s nedostatkem hotovosti, a proto se v současné době snaží maximalizovat své příjmy, omezit daňové úniky a nelegální operace. Nebylo tudíž překvapením, že vyslyšelo volání celého trhu a současně doporučení, jež plynuly ze studie Ernst & Young (EY), zpracované pro Hellenic Gaming Commission (HGC). Právě tato studie navrhovala zvýšení maximální sázky u on-line automatů ze současného limitu 2 EUR na 20 EUR.

Dimitris Ntzanatos, prezident HGC, sám bývalý šéf auditu ve společnosti Grant Thornton, studii EY podpořil, což mělo zásadní dopad na ovlivnění názoru ministerstva financí.

V návaznosti na zmíněnou studii oznámil v polovině května ministr financí Christos Staikouras řadu regulačních změn, které byly následně zveřejněny v oficiálním věstníku.

Od 20. května si tak hráči mohou vsadit maximálně 20 EUR na online kasinové hry, poker a jeho další varianty založené na generátoru náhodných čísel (RNG). Maximální výše výher ve zmíněných hrách je nyní 140 000 EUR namísto 70 000 EUR, včetně všech dodatečných herních odměn, vyjma jackpotu. Hráči už také nebudou muset při zahájení nového herního kola čekat tři sekundy, ale pouze dvě.

Pravidla se však týkají pouze on-linu, neboť úprava pravidel pro kamenné provozovny by znamenala změnu celého zákona.