Velká Británie plánuje změnit postoj vůči loot boxům

Velká Británie by měla změnit svůj postoj vůči loot boxům a podobným nástrojům moderních videoher, které z hráčů tahají peníze, prohlásilo britské ministerstvo pro digitalizaci, kulturu, média a sport (DCMS).

Podle DCMS, které provedlo několikaměsíční šetření ohledně vývoje gamblingu a gamingu, jsou loot boxy jasnou formou hazardu. Vedle gamblingových společností ministerstvo při šetření spolupracovalo i s experty na závislosti.  Ve vyjádření, které doplnilo podrobnou zprávu z šetření, představují loot boxy podle DCMS velké riziko pro závislé hráče (případně náchylné k závislosti), neboť jejich hlavním prvkem je stejně jako u hazardu náhoda. Hráči ve skutečnosti nemohou nijak ovlivnit, co v rámci loot boxu dostanou zpět za svoje peníze. I proto ministerstvo volá po zařazení loot boxů pod hazardní hry a zároveň apeluje na britskou vládu, aby se zasadila o novelizaci zákona o hazardu.

Pokud by se tak skutečně stalo, herní společnosti by přišly o velký finanční příjem, neboť Velká Británie představuje největší trh s hazardními hrami v EU. Jako velký strašák pro vydavatele videoher funguje Nizozemsko a Belgie, kde v minulosti došlo překvalifikaci loot boxů pod hazardní hry, na což musely herní společnosti zareagovat a odstranit je ze svých produktů na těchto trzích.

Zatímco DCMS volá po větší regulaci videoher a různých forem gamblingu v nich, speciální komise Sněmovny lordů zašla ještě dál – chtěla by totiž zakázat loot boxy v rámci videoher úplně. Tím samozřejmě narazila na velký odpor vydavatelů videoher. Ti se stali díky svému nedávnému, a poněkud nešťastnému vyjádření terčem vtípku. Při slyšení před zmíněnou parlamentní komisí totiž loot boxy pojmenovali jako ,,stroje na překvapení, které jsou nejen etické, ale i docela zábavné‘‘.

I přes zmíněnou argumentaci herních společností, která se stala hitem mezi britskými médii, se pomalu schyluje ke změně zákona o hazardu. Slovo ,,pomalu‘‘ bychom ovšem měli přinejmenším dvakrát podtrhnout.

Nová legislativní úprava totiž naráží zejména na dvě věci. Tou první je překvapivě brexit. Po nástupu Borise Johnsona a jeho agresivní probrexitské politiky totiž podle britských medií panuje ve vládě poněkud chaos a nikdo nemá čas ani chuť řešit regulaci hazardních her. Druhý zádrhel pak představuje nejednoznačné rozdělení vládních kompetencí, kdy není zcela jasné, pod jaký resort hazardní hry vlastně spadají. Na základě nedávných pokynů vládního předsedy Johnsona totiž došlo k přesunu problematiky hazardních her v rámci britské vlády. A nepomohli ani nedávné rezignace členů vládního kabinetu a jejich náměstků, kteří nesouhlasili s premiérovou politikou vůči Evropské unii. Kdy tak dojde ke změně legislativy hazardu zatím zůstává ve hvězdách.